ayi.gen.tr https://www.ayi.gen.tr Ayı, Ayı Türleri ve Ayıların Beslenme Şekilleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, ayi.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Fri, 06 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Ayılar Kaç Yıl Yaşar https://www.ayi.gen.tr/ayilar-kac-yil-yasar.html Mon, 03 Dec 2018 03:07:30 +0000 Ayılar Kaç Yıl Yaşar; Ayılar genellikle iri ve bacakları kısa hayvanlardır. Ağırlıkları elli kilo gramdan başlar ve sekiz yüz kilo grama kadar çıkar. Bir çok çeşidi vardır. Erkek ayılar dişilerine göre daha büyüktürl Ayılar Kaç Yıl Yaşar; Ayılar genellikle iri ve bacakları kısa hayvanlardır. Ağırlıkları elli kilo gramdan başlar ve sekiz yüz kilo grama kadar çıkar. Bir çok çeşidi vardır. Erkek ayılar dişilerine göre daha büyüktürler. Bu kadar iri olmalarına karşın ayılar çok iyi yüze bilirler ve tırmana bilirler. Ayılarda insan gibi yürüye bilirler ayakları yere basar yani. Ayılarında her ayağında beş parmak vardır ve uzunca tırnakları. Ayıların kuyrukları kısadır ve genelde renk bakımından ya kahverengi yada siyahdırlar. Sadece kutup ayılarının rengi beyazdır. Ayılar genelde etle beslenirler ama bunun yanında otla da beslenirler. Ayılar kaç yıl yaşarlar diye düşündüğümüzde her ayı için farklı yıllar söylenmektedir.

Cinslerine Göre Ayıların Ortalama Yaşam Süresi
 • Boz ayı : Kırk yedi yıl yaşar
 • Kutup ayısı : Otuz üç yıl yaşar
 • Malaya ayısı : On beş ile otuz yıl arası yaşar
 • Gözlüklü ayı: On sekiz ile yirmi yıl arası yaşar
 • Tembel ayı : Yirmi sekiz yıl yaşayabilir
 • Asya siyah ayı : On yedi yıl yaşar
 • Amerikan siyah ayı : Yirmi iki yıl kadar yaşayabilirler
 • Büyük pandalar : Yirmi beş yıl yaşayabilirler
Tabi şu da bir gerçek ki doğada yaşayan ayıların kaç yıl yaşayacağını kesin olarak bilemeyiz doğa koşulları bu konuda en önemli faktör.
]]>
Yavru Kutup Ayısı https://www.ayi.gen.tr/yavru-kutup-ayisi.html Mon, 03 Dec 2018 22:05:48 +0000 Yavru kutup ayısı, Ayıgiller familyasından olan yavru kutup ayısı kuzey kutuplarda yaşayan, soğuk havalara dayanıklı karlı ve donlu havalara karşı dayanıklı buzullar üzerinde yaşayan bir ayıdır. Yavru kutup ayıları anne k Yavru kutup ayısı, Ayıgiller familyasından olan yavru kutup ayısı kuzey kutuplarda yaşayan, soğuk havalara dayanıklı karlı ve donlu havalara karşı dayanıklı buzullar üzerinde yaşayan bir ayıdır. Yavru kutup ayıları anne kutup ayıları gibi soğuğa oldukça dayanıklıdır. Bu dayanıklılığın sebebi kutup ayıların vücutlarının aşırı yağlı olması ve kutup ayıların tüylerinin oldukça kalın olması kutuplarda yaşamalarına yardımcı olur. Kutup ayıları karada yaşayan diğer hayvanlara nazaran en çok et yiyen hayvanlardır. Kutup ayıları en çok et yiyen hayvan olduğundan en büyük etobur diyebiliriz. Kutup ayıları bulundukları ortama çok iyi uyum sağlamışlardır. Besinlerini elde ederken de tüylerinin beyaz olması onların çok iyi saklanmalarına ve avlarını iyi avlayabilmelerine yardımcı olur. Kutup ayılarının kürkü çok kalın olduğu için soğuktan fazla etkilenmezler. Ayrıca kutup ayıları hem karada hem denizde hem buz üzerinde hem de su üzerinde çok iyi bir şekilde avlarını yakalayabilir. Kutup ayıları yırtıcı hayvanlardandır. Avlarını iyi bir şekilde gözlemleyip çok iyi bir şekilde avlarını yakalayabilir.

Yavru kutup ayısı anne kutup ayısının avları ile beslenir. Büyüyene başladıkları zaman anne kutup ayıları onlarında avlanmayı öğrenebilmesi için yavrularını da yanlarında görülebilir. Kutup ayıları etobur hayvanlardandı. Genel olarak yavru kutup ayıları ve anne kutup ayıları fok ya da balıklarla beslenirler. Aslında bakarsanız bunun bir diğer sebebi ise kutuplarda yetişecek bir bitkinin bulunmamasıdır. Kutupların o soğuk hava kütlelerine dayanabilecek bir bitkinin olmaması kutuplarda yaşayan yavru ve anne kutup ayılarını etobur olmaya iten nedenlerden birisidir. 

Yavru kutup ayısı özellikleri:

Kutup ayıları diğer hayvanlardan daha soğuk buzullar üzerinde yaşayan bir hayvandır. Diğer kutup ayılarına göre daha zayıf ve başı ve vücudu daha ince ve uzundur. Yavru kutup ayılarının ayak tabanında buzdan kalmamaları için tüylü bir yapı vardır. Bu tüyler yardımı sayesinde buz üzerinde rahat hareket edebilir. Çok iyi yüzücüdür. Kendi besinlerini kendileri avlandıkları için çok iyi yüzerler. Yavru kutup ayıları da oldukça soğuğa dayanıklıdır
]]>
Ayı Nerede Yaşar https://www.ayi.gen.tr/ayi-nerede-yasar.html Tue, 04 Dec 2018 18:47:58 +0000 Ayı Nerede Yaşar, Karada yaşayan iri cüsseli bir hayvandır. Ayılar bu cüsselerine rağmen oldukça çevik bir biçimde hareket ederler. İnsanlardan çekinirler. Çoğu bölgede bu nedenle geceleri beslenirler. Hem otçul hem de et Ayı Nerede Yaşar, Karada yaşayan iri cüsseli bir hayvandır. Ayılar bu cüsselerine rağmen oldukça çevik bir biçimde hareket ederler. İnsanlardan çekinirler. Çoğu bölgede bu nedenle geceleri beslenirler. Hem otçul hem de etçildir. Doğada bulduğu meyveleri, bal ve küçük hayvanları yerler. Usta bir balıkçıdır. Akarsular içinde büyük bir ustalıkla balıkları yakalayarak yerler.

Ayı Nerede Yaşar: Ayıların diğer yırtıcı hayvanlar gibi belli bölgesi yoktur. Her alanda yaşamlarını sürdürürler. Sıcak ve kurak olan
bölgelerde yaşamayı pek sevmez. Birçok ayı türü genellikle ormanlık alanlarda, sık ağaçlıklı bölümlerde yaşamaktan hoşlanır. Ayılar kışları kış uykusuna yattıkları için nispeten soğuğa ve diğer hayvanlar karşı korunaklı kaya kovukları, inler, yamaçlara açtıkları girintiler içerisinde barınırlar. Uzun süre uyuduğu ya da yarı uyur pozisyonunda kışı geçirdikleri yerlerin, tüm olumsuzluklardan etkilenmemesi için hatta kış uykusunda yavrularını da doğurabildiklerinden iyi bir yuva seçerler.

Ayıların Yaşam Alanları: Akarsuların olduğu bölümler ise ayılar için daha cazip olan alanlardır. Ayılar balık etinden çok hoşlanırlar. Balık tutmada çok başarılıdırlar. Dolayısıyla ayılar akarsu kenarlarını yaşam alanları olarak tercih ederler. Akarsuların ağaçlıklı bölümlerinde de yuvalarını ayarlarlar.

Ormanlık alanların nispeten daha nemli olan sık ağaçlıklı bölümlerinde bitkilerin meyveleriyle, küçük hayvanlarla beslendikleri için bu bölümler ayıların bir kısmının yaşam alanları olarak adlandırılabilir. Ağaçlara tırmanma kabiliyetleri olduğundan ağaçlardaki meyveleri rahatlıkla toplar yerler.

Kutup ayılarında kış uykusu olmadığı için yuva problemleri yoktur. Kutup ayıları tamamen etçil denebilecek bir beslenmeleri vardır. Bu sebeple de yaşadıkları alanı sınırlandırmak, isimlendirmek mümkün değildir. Kışları kar ve buz üzerinde av bulmak için sürekli hareket halindedirler. Müthiş koku almasından dolayı kilometrelerce ötelerdeki bir avın kokusunu alırlar ve oraya yönelirler. Dolayısıyla kutup ayılarının yaşam alanları çok geniş bir coğrafyaya yayılır.
]]>
Nesli Tükenmekte Olan Kutup Ayısı https://www.ayi.gen.tr/nesli-tukenmekte-olan-kutup-ayisi.html Wed, 05 Dec 2018 04:44:10 +0000 Nesli tükenmekte olan kutup ayısı beyaz ayı ve deniz ayısı olarak da bilinmektedir. Kuzey kutbu ve çevresinde yaşayan ve Kuzey Kutbu çevresinin en eski yerlileri olarak kabul edilen kutu ayıları, ayıgiller familyasında bir memeli Nesli tükenmekte olan kutup ayısı beyaz ayı ve deniz ayısı olarak da bilinmektedir. Kuzey kutbu ve çevresinde yaşayan ve Kuzey Kutbu çevresinin en eski yerlileri olarak kabul edilen kutu ayıları, ayıgiller familyasında bir memeli türüdür. En çok bulundukları bölgeler; Kuzey ve Batı Alaska, Kanada Kutup Takımadaları, Grönland ve Sibirya'nın kuzey ve orta kısımlarıdır. Yeryüzünde yaşayan en büyük et obur kara hayvanı olan kutup ayılarının nesilleri kutuplardaki buzulların erimesi nedeniyle tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Doğal yaşam alanları her geçen gün daralan kutup ayılarının sayısı her geçen gün azalmaktadır. Polar Bears International'ın yapmış olduğu araştırmaya göre yeryüzünde 25 binden az kutup ayısı kalmıştır. Yapılan bir diğer araştırmaya göre ise, eğer kutuplardaki buzulların erimesi aynı oranda devam ederse kutup ayılarının büyük bir kısmının açlıktan ya da suda boğularak yok olması kaçınılmazdır. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak 2006 yılında Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği kutup ayılarını sayıları tükenmekte olan türler kategorisine almıştır.

Özellikleri:
 • Yetişkin bir kutup ayısının boyu yaklaşık 2,5 metre ve kiloları ise 900 kiloya ulaşır. Dişi kutup ayıları erkek kutup ayılarının yaklaşık olarak yarısı kadardırlar.
 • Ayıgillerden en kalın postlu olanı kutup ayılarıdır. Yaklaşık 12 cm olan postları soğuk iklim şartlarında yaşamaları için uygun duruma getirmektedir. Postlarının üzerindeki özel yapı sayesinde kızılötesi cihazlarda tespit edilemezler.Ayrıca ısı yalıtımı için kulakları küçüktür ve boyun bölgeleri diğer ayılara nazaran daha uzundur.
 • Ön ayaklarındaki pençelerinin yarıya kadar perdeli olması ön ayaklarını palet gibi kullanabilmelerini sağlamakta ve bu da onların şahane bir yüzücü olmalarını sağlamaktadır. Bir kutup ayısı yaklaşık olarak 100 kilometrelik bir denizi rahatlıkla yüzerek aşabilir.
 • Hamilelik dönemlerinde dişi kutup ayıları ortalama 500 kg yağ depolar. Sekiz aylık hamilelik süresince depoladıkları yağı kullanırlar.Hamilelik boyunca oldukça az enerji harcayan kutup ayıları enerji harcamamak için dakikada ortalama 60-70 olan kalp atışlarını sekiz atışa kadar düşürebilirler.
 • Bir diğer özelliklerinden bir tanesi de koku alma duyularıdır. Avlarının kokusunu 30 km öteden alabilen kutup ayıları bir köpeğe göre 7, insana göre ise 2000 kattan daha fazla koku alma duyusuna sahiptirler.
 • Genelde foklar ile beslenen kutup ayıları, mors, beluga balinası, ren geyikleri, kanada geyikleri ya da misk öküzleri ile de beslenebilirler. Kış aylarında genellikle deniz ürünleri ile beslenen kutup ayıları,yaz aylarında karasal besinlerle beslenmeyi tercih ederler.Bulunduğu alanlarda yiyecek bulamadıkları zaman yüzen buz kütleleri ile gezerek başka yerlerde yiyecek ararlar.
 • Kürklerinin beyaz olmasının nedeni ise yaşadıkları alana adaptasyon sağlamaları gerekliliğindendir. Melanin pigmenti çok düşük sıcaklıklarda vücutta üretilemez. Dolayısıyla kutup ayıları hem bulundukları yer ile uyumlu bir renkte olurlar hem de avlanmaları esnasında diğer avcılardan saklanmalarına da yardımcı olur.
 • Ortalama yaşam süreleri 30 yıldır.
 • Nesli tükenmekte olan kutup ayısı kış uykusuna yatmaz.

]]>
Ayı Türleri https://www.ayi.gen.tr/ayi-turleri.html Wed, 05 Dec 2018 05:49:29 +0000 Ayı türleri denildiğinde Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde birçok ayı türüne rastlamak oldukça mümkündür. Ayıların bazı türleri oldukça sıcakkanlı olup eğitilebilir olmaları da dikkat çekmektedir. İri g Ayı türleri denildiğinde Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde birçok ayı türüne rastlamak oldukça mümkündür. Ayıların bazı türleri oldukça sıcakkanlı olup eğitilebilir olmaları da dikkat çekmektedir. İri gövdeli kalın postlu, çoğu zaman etle beslenen fakat et bulamadığında da ot yiyerek te hayatta kalmayı başarabilen bir hayvandır.

Ayı denildiğinde en belirgin özelliği bal yemeleridir ve bal yiyen nadir hayvanlardan bir tanesidir. Ayı türlerinin tamamı memeli hayvanlar kategorisine girmektedir ve gebelik süreleri ortalama 8 aydır. Hamileliğin sonucunda genel olarak 2 yavru dünyaya getirirler fakat nadir olsa da bir batımda 4 yavruda doğurdukları görülmüştür.

Ayı Türleri

Ayı Türleri ve Özellikleri

 • Bozayı : Türkiye’de yaşayan bu ayı türünün dişi olanının ortalama ağırlığı 80-150 kg olup erkek olanında ise 100-230 kg olduğu tespit edilmiştir ve boyları ise arka ayakları üzerinde durduklarında 2.48cmdir. Boz ayıların beslenme alışkanlıkları genelde sebze ağırlıklıdır ve orman bitkileri de onlar için sebze kategorisine girmektedir ve aldıkları besinleri arasında bal da yer almaktadır.
 • Gözlüklü ayı : türü güney Amerika’da yaşayan tek ayı türüdür ve göz çevresinde bulunan beyaz tüyleri bu türe gözlüklü ayı adını vermiştir. Boylarının uzunluğu 1,2-1,8cm arasında değişmektedir. Dişilerde gebelik 8 ay sürmekte gebeliğin sonucu 1 ila 3 yavru doğurabilmekteler.
 • Tembel ayı : türü adını yavaş ve ağırkanlı olmasından almıştır. Görüldüğü bölgeler Hindistan ve Sri Lanka’dır. Boy uzunlukları 1,4 – 1,9 cm’dir. Ortalama kiloları 55 ila 124 arasında değişiklik gösterebilmektedirler. Dişilerde gebelik süresi 7 aydır ve 2 yavru doğururlar.
 • Asya siyah ayı  : türü Tibet kara ayısı ya da Himalaya kara ayısı olarak ta bilinmektedir. Bu ayı türünün kış uykusuna yattığı da pek görülmemiştir. Erkek ayılarda kilo ortalama 120 ile 170kgdir. Dişilerde ise 80 ila 130 kg arasındadır. Siyah ve boz renklerde görülebilen bu ayı cinsi Japonya, Çin, Tibet, Sibirya da yaşamaktadır.
 • Amerikan siyah ayı : türünün yetişkinde boy 1,3-,1,9 cm’dir. Ağırlıkları ise 40kg ile 300kg arasında değişkenlik gösterebilmektedirler.
 • kutup ayı türü etçil bir türdür ve bir seferde 50kg eti tüketebilirler. Kuzey kutbunda yaşayan bu türde görülen boy 2,5 cm’dir ve kiloları ise ortalama 80kgdır. Oldukça iyi yüzücüler olan bu tür avını su içerisinde yakalar.
 • Malaya ayısı :  tropikal ayı ve güneş ayısı olarak ta bilinmektedir.  Yağmur ormanlarında yaşayan bu ayı türünün ortalama ağırlıkları 27kg ile 46kg arasında değişebilmektedir. Diğer ayılardan farkı ise boylarının oldukça kısa olmalarıdır.
 • Büyük pandalar : siyah ve beyaz olan kürkleri ile oldukça dikkat çeken bir oka dar da sevimli ayılardır. Yetişkin pandalarda boy ortalama 1,5 cm’dir ve kiloları da ortalama olarak 115kgdır. Yiyecekleri genelde bambu filizlerinden oluşmaktadır. Pandalarda en çok dikkat çeken özellik ise doğurdukları yavrularının kendilerine oranla çok küçük olmalarıdır. Yeni doğan bir panda 100 gram ağırlığında doğar.

Ayı türleri geneline bakılacak olur ise yaşam tarzları ve fiziksel özellikleri birbirleri ile oldukça benzer tarzlarda olmalarıdır.

]]>
Su Ayısı https://www.ayi.gen.tr/su-ayisi.html Wed, 05 Dec 2018 22:50:30 +0000 Su ayısı, omurgasızlar familyasından olan mikroskobik bir canlıdır. Dört çift kısa bacağı ve sakal hayvancığı olarak da bilinen su ayısı görünüşü ayıya benzediği için bu ismi almıştır. Silindir şekline bir vücudu Su ayısı, omurgasızlar familyasından olan mikroskobik bir canlıdır. Dört çift kısa bacağı ve sakal hayvancığı olarak da bilinen su ayısı görünüşü ayıya benzediği için bu ismi almıştır. Silindir şekline bir vücudu olan su ayısı tam olarak belirgin olmayan kafa yapısına sahiptir. Su ayısının boyu 0.3 milim ile 0.5 milim arasında değişmektedir. Ancak nadir şekilde 1 milim üzerinde olanlarına da rastlanabilmektedir. Su ayısının vücudundaki hücrelerin sayısı her zaman sabittir. Bununla birlikte solunum için organı da bulunmamaktadır. Özel bezlerle bu işi gördükleri düşünülmektedir. Su aygırları erkek ve dişi olarak ayrılmaktadırlar. Genel besinleri bitki olan su ayıları zaman zaman bakterilerle de beslenmektedirler. 

Su ayıları pek çok ilginç özelliğe sahiptirler. En zor hava şartlarında dahi yaşayabilmektedirler. Okyanusların derinliklerinde ve en yüksek zirvelerde dahi yaşayabilen bu canlılar -200 derece soğuğa dahi dayanabilmektedir. Bunların yanı sıra su ayısı radyasyona da dayanıklıdır. Normal hayvanlara nazaran 1000 kat daha radyasyona karşı koyabilen su ayısı, ağır gama ışınları ve iyonlara karşı da dayanıklı durarak hayatta kalabilmektedirler. Normal koşullarda 10 GY derecesindeki gama ışını insanlar için ölümcül olurken, su ayısı 5000 GY gama ışınına dayanabilmektedir. Tüm bu olağan dışı koşullarla birlikte su ayısının uzayda bile yaşayabildiği deneylerle ve araştırmalarla kanıtlanmıştır. Su ayısı özel yaşam özellikleri nedeniyle birçok araştırmaya malzeme olmuştur.

Su Ayısı
Su ayısı saydam yapılı bir eklem bacaklıdır. Sürekli su isteyen bu canlılar, yazları susuzluktan normal boylarından daha küçük hale gelmektedirler. Ancak tek damla su ile büyüyerek tekrar eski hallerini alabilmektedirler. Su ayısının genel yaşam alanları denizlerdeki kabuklu canlıların üstleri, deniz hıyarlarının dokungaçları, kumların arası ve yosunlardır.
]]>
Deniz Ayısı https://www.ayi.gen.tr/deniz-ayisi.html Thu, 06 Dec 2018 18:23:22 +0000 Deniz ayısı, deniz aslanları familyasından olan, etçil ve yüzgeçleri bulunan büyük bir deniz memelisidir. Deniz ayısı koloni halinde genellikle okyanusların kayalık bölgelerinde yaşamaktadır. Foklar gibi karada da hareket edeb Deniz ayısı, deniz aslanları familyasından olan, etçil ve yüzgeçleri bulunan büyük bir deniz memelisidir. Deniz ayısı koloni halinde genellikle okyanusların kayalık bölgelerinde yaşamaktadır. Foklar gibi karada da hareket edebilen bu canlı türü, foklardan daha büyük yapıdadırlar. Deniz ayısı cüssesine göre her ne kadar ürkütücü dursa da aslında sosyal bir hayvandır. Bunu ilk defa kanıtlayan araştırmacılar olan Kratt kardeşler, Florida bölgesindeki deniz ayısı kolonisinin arasına girerek onları inceleme fırsatı bulmuşlardır.

Deniz Ayısının Fiziksel Özellikleri

Deniz ayısı vücut olarak son derece iri bir hayvandır. En küçüklerinin ağırlığı 25 kiloyken, en büyükleri ise 500 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Boyları da ağırlıkları kadar fazladır. Yetişkin bir erkeğin boyu 3,5 metreye ulaşırken, işinin boyu 1 metrede kalabilmektedir. Ağırlık olarak da erkekler dişilerden 4 kat büyüktürler. Deniz ayısının kafatası yapısı ayılarla büyük bir benzerlik göstermektedir. Özellikle kaslar, damarlar ve sinirler neredeyse birebirdir. Ön ayak görevi gören büyük yüzgeçleri sayesinde karada kolayca hareket edebilen deniz ayısı, gelişmiş kasları sayesinde iri vücutlarını kolayca taşıyabilmektedir. Ayrıca arka yüzgeçlerinin ucunda tırnaklar bulunması da karada hareket edebilmesi için fayda sağlamaktadır. Deniz ayısı su içerisinde hareket ederken arka yüzgeçleri karadakinin aksine hareketsiz durmaktadır. Yalnızca ön yüzgeçleri ile yüzen deniz ayısı arka yüzgecinin sabit kalması sayesinde 28 kilometreye kadar hıza ulaşabilmektedir.

Deniz Ayısının Yaşam Alanı

Deniz ayısı genellikle kutba yakın soğuk denizlerde ve kutup ikliminde yaşamaktadır. Ancak ılıman denizlerde ve subtropik bölgelerde görülebilmektedirler. Günlerinin çoğunu kıyıya yakın sularda geçiren deniz ayısı, ırmak ve akarsu ağızlarından uzak dururlar. Çiftleşme dönemlerinde karaya çıkan deniz ayısı, bu dönemde yalnızca kendisini güvende hissedebileceği ve izole edilmiş yerleri tercih etmektedir. Kayalık bölgeleri seçmeleri de bu yüzdendir. 

Deniz Ayısının Beslenmesi

Deniz ayısının genel bir besin zinciri yoktur. Ne bulurlarsa tüketebilmektedirler. Ancak her deniz canlısında olduğu gibi balıkla beslenirler. Sürü balıklarını avlanması kolay olduğunda bu balıklarla beslenen deniz ayısı, ayrıca çoğunlukla kril de yemektedir. Bunların yanı sıra ahtapot, kabuklu canlılar diğer beslendikleri bilinen canlılardır. Deniz ayısı çoğunlukla suda yaşayan bir canlı olsa da yüzme konusunda fazla derinlere inmemektedir. Bu konuda yapılan araştırmalarda deniz ayısının en fazla 100 metre derinliğe indiği görülmüştür.

Deniz Ayısı
Deniz Ayısının Türleri

Deniz ayısının bulu>ndukları yerlere ve özelliklerine farklı türleri bulunmaktadır. Bunlar;
 • Callorhinus Ursinus (Kuzey deniz ayıları)
 • Arctocephalus Townsendi (Guandalupe deniz ayısı)
 • Arctocephalus Philippii (Juan Fernandez deniz ayısı)
 • Arctocephalus Galapagoensis (Galapagos deniz ayısı)
 • Arctocephalus Australis (Güney Amerika deniz ayısı)
 • Arctocephalus Tropicalis (Subantartik deniz ayısı)
 • Arctocephalus Gazella (Güney Kutbu deniz ayısı)
 • Artocephalus Forsteri (Yeni Zellanda deniz ayısı)
 • Artocephalus Pusillus (Güney Afrika deniz 
Deniz Ayısının Üremesi

Deniz ayısının üreme dönemleri türlerinin yaşadıkları bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin; güneyde yaşayanların çiftleşme mevsimi Ekim Kasım ayları olurken, kuzeyde yaşayanların çiftleşme mevsimi Mart Nisan veya Mayıs Haziran olabilmektedir. Deniz ayısı çok eşli bir canlıdır. Bir erkeğin ondan fazla eşi olabilir. Ancak bu daha çok erkeğin gücüne bağlıdır. Çiftleşme mevsimi aynı zamanda erkeklerin en saldırgan ol]]> Ayılarda Üreme https://www.ayi.gen.tr/ayilarda-ureme.html Fri, 07 Dec 2018 12:38:48 +0000 Sonbaharda kış uykusuna yatan ayılar ilkbahara kadar kuru dal ve otlarla döşenmiş, güvenli barınaklarından hiç çıkmazlar. Kış uykusuna yatmadan önce de bol bol yemek yerler. Derilerinin altındaki yağ tabakasını arttırmak için bol


Doğum da ayıları mağara yaşantısına döndüren bir başka etkendir. Genellikle üç yavru doğuran ayılar bahara kadar onları sütle beslerler. Bu süre içinde de barınaklarından hiç çıkmazlar. Yavrular kör, dişsiz ve tüysüz doğarlar. Yavrular mağaradan çıktıklarında anne, yavrularını korumak zorundadır. Yoksa avcılar ya da erkek ayılar tarafından öldürülebilirler.
Ayılarda Üreme Kutup ayıları ilkbaharda çiftleşir. Eşler geçicidir, çiftler arasında bir bağ olmadan sadece üreme için bir araya gelir. Gebelik süresi 240 gündür (8 ay). Yavrular, anne tarafından ekim ayında derin karın içinde kazılan bir inde kışın başında doğar. Genelde iki yavru doğar, daha az sıklıkla da bir veya üç yavru. Dört yavrunun doğduğu çok nadir olsa da görülmüştür. Diğer tüm Ursus ayılarındaki gibi yavrular doğduklarında çok küçüktür. Tipik olarak 30 cm. boyunda ve ortalama 700 gr. ağırlığında olurlar.
Doğduklarında neredeyse tamamen korumasız, tüysüz ve kördürler. Bir ay sonra gözleri açılır, 1,5 ay sonra ise yürümeye başlarlar. Katı yiyeceklerle beslenmeye başlamaları 4-5 ay sonra olur. On ay boyunca kendilerine avlanmayı ve erkek ayılardan korunmayı öğreten annelerinin yanından ayrılmazlar. Anneler yavrularını 2,5 sene boyunca diğer tüm ayı türlerinden fazla ve sadece deniz memelileri ile karşılaştırılabilecek % 33 oranında yağ içeren bir süt ile emzirirler. Cinsel erişkinliğe 3-4 yaşlarında erişirler. Yetişkin kutup ayılarının 30 yılı aşkın yaşadıkları bilinmektedir.]]>
Ayıların Özellikleri https://www.ayi.gen.tr/ayilarin-ozellikleri.html Fri, 07 Dec 2018 12:58:59 +0000 Karada yaşayan en büyük etçil hayvan ailesi olan ayılar, kış uykusuna yatma özellikleriyle bilinmektedir. Ayıların özellikleri genellikle iri yapılı olmaları, kalın bir postla kaplı gövdelerinin olması ile bili

Ayıların özellikleri genellikle iri yapılı olmaları, kalın bir postla kaplı gövdelerinin olması ile bilinmektedir. Bu yazımızda sizlere ayıların bütün özelliklerinden bahsedeceğiz.

Ayıların Özellikleri

Ayıların Özellikleri Neler
 • Ayıların kalın postları bulunur, görme ve işitme duyuları oldukça zayıf olan ayılar bal yeme huylarıyla da bilinmektedir.
 • Ayıların ağırlıkları ırklarına göre 80 kg ile 1000 kg arasında değişmektedir, bazen daha da fazla ağırlıkta olabilirler.
 • Ayılar grubunda en iri yapıya sahip olan Kodiak ayısının boyu 4,70 metreye yakındır, fakat Pirene ayısının boyu ise asla 2 metreyi geçmemektedir.
 • Ayıların bedenini taşıyan oldukça sağlam ayakları vardır ve bütün tabanlarıyla yere basarlar.
 • Ayıların kuyrukları küçüktür.
 • Parmakları ile ağaçlara tırmanırlar, dalları koparabilir ve yerleri kazarlar.
 • Ayıların özellikleri arasında insanlara benzetilen yönleri hem et hem de ot ile beslenebilmeleri yer alır.
 • Ayılar çok güçlü hayvanlardır ve her türlü ortamda kolayca uyum sağlayabilir.
 • Ayılar ağaçlara tırmanabilir, kayalardan aşabilir, yüzebilir ve suya dahi dalabilir.
 • Ayılar deve ve zürafalar gibi koşabilir fakat saatte 50 km hızı geçemezler.
 • Ayılar aşırı sıcaklığı ve aşırı kuraklığı sevmezler.
 • Ayılar iri ve güçlü yapıları ile diğer hayvanlardan korkmazlar fakat insanlardan çekinmektedir, bu nedenle de gece avlanmaktadır.
 • Ayılar çok çeşitli bitkilerle beslenmektedirler, böcekler, küçük memeli hayvanlar, küçük geyikler, dağ keçileri ve kuşlarla da beslendikleri bilinir. Ayılar aç kaldıklarında evcil hayvanlara bile saldırabilirler.
 • Ayılar kalın postları sayesinde iyi korunurlar ve bu sayede sevdikleri balı bulmak için arı kovanlarını bile yağmalarlar.
 • Ayıların özellikleri arasında yer alan sonbaharda kış uykusu sırasında deri altındaki yağ tabakasını kalınlaştırmak için kestane ve kayın kozalağı yemeleri de yer almaktadır. Bunun nedeni ise ilkbaharda barınaklarından dışarı çıktıkları zaman kilolarının çoğunu kaybetmiş olmalarıdır.
 • Ayılar 7-8 ay süren bir gebelik dönemi yaşarlar ve 1 ile 7 arasında yavru doğururlar. Ayılar doğumdan sonra 3 buçuk ay kadar yavrularını emzirir. Daha sonrada yavrularına avlanma sanatını öğretirler.
]]>
Boz Ayı https://www.ayi.gen.tr/boz-ayi.html Sat, 08 Dec 2018 07:34:37 +0000 Boz ayı, Batı dillerinde kahverengi ayı olarak bilinen ve Türkiye'de de bulunan bir ayı türüdür. Türkiye'deki türlerin rengi biraz daha açık tonda olduğu için boz ayı adını almıştır. Boz ayı yaşayan en büyük etçil canl Boz ayı, Batı dillerinde kahverengi ayı olarak bilinen ve Türkiye'de de bulunan bir ayı türüdür. Türkiye'deki türlerin rengi biraz daha açık tonda olduğu için boz ayı adını almıştır. Boz ayı yaşayan en büyük etçil canlılardan bir tanesi olmaktadır. Türkiye, Kıbrıs, Balkanlar, Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Sibirya'da yaşayan türleri bulunan boz ayı sık avlanan ayılardandır. Bu nedenle Batı Avrupa'da belirli bölgelerde varlığını sürdürebilmektedir. 

Boz Ayı Fiziksel Özellikleri

Boz ayı fiziksel anlamda son derece heybetli bir tür olmaktadır. Ortalama boyları 2,8 metreye kadar ulaşabilen bu ayı türü, 600 kilograma kadar ağırlığa ulaşabilmektedir. Erkekleri dişilere oranla % 10 daha büyük olan boz ayının bazı türlerinde bu özellikler farklılık gösterebilmektedir. Örneğin; Alaska bölgesinde yaşayan boz ayıların 750 kilograma kadar ulaştıkları bilinmektedir. Bu boz ayı türü boz ayılar arasında en büyük tür olmaktadır. Kürkleri genellikle koyu kahverengi olan boz ayılar bölgelere göre ton olarak faklılık gösterebilmektedir. Ülkemizdeki açık renkli boz ayılar da buna en somut örnektir. Boz ayılar fiziksel olarak son derece güçlü hayvanlardır. Boz ayının bir pençe darbesi bir sığırı dahi tek seferde öldürebilecek düzeydedirler. Boz ayılar at kadar hızlı koşabilirler. Aynı zamanda çok da iyi birer yüzücüdürler.

Boz Ayı


Boz Ayı Türleri

Boz ayının 13 alt türü bulunmaktadır. Bunlar yaşadıkları bölgelere göre adlandırılmaktadır.
 • Avrasya boz ayısı: Son derece güçlü bir yapıya sahip olan bu tür, fiziksel olarak biraz küçük olmaktadır. Anadolu ve Kafkaslar'da da rastlanan bu türün özellikle 20. yüzyılın başlarından itibaren sayılarında son derece ciddi düşüşler olmuştur. Ağırlıkları ortalama olarak 300kilogramı bulmaktadır.
 • Kamçatka boz ayısı: Genel yaşam alanı Rusya'nın Kamçatka yarım adası olan bu tür iriliği ile bilinmektedir. Erişkin bir Kamçatka boz ayısının boyu 3 metreye ulaşabilmektedir. Kiloları da ortalama 700 kilogram civarında olmaktadır. Bu tür insanların yaşam alanlarına yakın bölgelerde bulunabildiklerinden bazen insanlara saldırma haberleri olabilmektedir.
 • Marsika boz ayıları: Genellikle dağlık ve çorak arazilerde yaşamını sürdüren bu tür, İtalya sınırları içerisinde bulunmaktadır. Avrupa boz ayı türünün bir parçası olmaktadır.
 • Mançurya boz ayısı: Koyu siyah renkli olan bu boz ayı türü, 300 kilogram ağırlığına ulaşabilmektedir. Beklenmedik zamanlarda insanlara saldırdığı görülmüştür. Genel yaşam alanı Mançurya bölgesi olduğu için bu ismi almıştır.
 • Himalaya boz ayısı: Boz ayı türleri içerisindeki en büyük türlerden olmaktadır. 600 kilograma kadar ulaşabilen bu tür. Etçil olarak beslenmektedir. Genel yaşam alanı Himalayalar ve Hindistan'ın kuzey bölgesidir.
 • Mavi ayı: Çin'in batısında Tibet'te yaşayan bu tür, açık kahverenkli bir tür olmaktadır.
Boz ayının bilinen diğer türleri; Gobi boz ayısı, Kuzey Amerika boz ayısı, Baja boz ayısı, Kodiak boz ayısı, Hokkaido boz ayısı olmaktadır. Bunların yanı sıra nesli tükenen boz ayılar; Meksika boz ayısı, Suriye boz ayısı, Atlas boz ayısı olmaktadır.

Boz Ayının Beslenmesi

Boz ayı besin seçeneği geniş bir canlı olmaktadır. Hem etçil hem de otçul olması rahat beslenme imkanı tanımaktadır. Boz ayı genel olarak kuş yumurtası, av hayvanları, böcekler ve böcek larvaları, bitki kökleri, meyveler ve sebzelerle beslenir. İlkbahar mevsiminde yiyecek bulamadığı zamanlarda yabani arı kovanlarına saldırmaktadır. Türkiye'deki ayı saldırıları da aslında bu nedenden kaynaklanmaktadır. Türkiye'deki boz ayı türü yiyecek bulamadığı zamanlarda insanların yaşam alanlarına girerek tarlalara, kovanlara ve ahırlara saldırmaktadır.

Boz Ayının Üremesi

Boz ayı çok eşli canlılardan olmaktadır.]]> Kutup Ayısı https://www.ayi.gen.tr/kutup-ayisi.html Sat, 08 Dec 2018 14:49:25 +0000 Kutup ayısı, Kuzey Kutbu'nda yaşayan ve ayıgiller ailesinden olan bir tür deniz ayısıdır. Renginden dolayı beyaz ayı olarak da bilinen kutup ayısı, özellikle karlı sahillerde ve buzullar üzerinde yaşamaktadır. Kutup Kutup ayısı, Kuzey Kutbu'nda yaşayan ve ayıgiller ailesinden olan bir tür deniz ayısıdır. Renginden dolayı beyaz ayı olarak da bilinen kutup ayısı, özellikle karlı sahillerde ve buzullar üzerinde yaşamaktadır. Kutup ayısı şu an da kara üzerinde yaşayan en büyük et obur canlı olarak bilinmektedir. Bulunduğu bölgeye son derece iyi uyum sağlayan kutup ayısı özellikle kalın kürkü ile dikkat çekmektedir. Bu kalın kürkü sayesinde kutup soğuğundan etkilenmeyen kutup ayısı karada, suda ve buzlar üzerinde rahat hareket edebilmektedir. Genel olarak balıklarla ve foklarla beslenen kutup ayısı, bulunduğu bölgede yiyecek bulamadığı takdirde yüzen buz kütleleri ile seyahat ederek başka bölgelerde yiyecek aramaktadır.

Kutup Ayısının Fiziksel Özellikleri

Kutup ayısı en başta da bahsettiğimiz gibi dünya üzerinde karada yaşayan en büyük et obur olmaktadır. Boz ayıya nazaran biraz küçük olmasına rağmen, boz ayının hem etçil hem de otçul olması kutup ayısını en büyük et obur durumuna getirmiştir. Yetişkin düzeyde bir kutup ayısının boyu rahatlıkla 2 buçuk metreyi geçebilmektedir. Kutup ayısı diğer ayılara nazaran farklı bir fiziksel yapıya sahiptir. İyi bir yüzücü olmaları da aslında bundan kaynaklanmaktadır. Kutup ayısının kafası daha uzun, kulakları daha küçük ve ön pençeleri palet gibi görev görmesi için daha gelişmiştir. Bu pençeler aynı zamanda buzda da rahat yürüyebilmesi için içeri çekilmeden durabilmektedir. Ayak tabanlarının farklı yapısı sayesinde kar üzerinde kaymadan yürüyebilmektedirler. Kutup ayısının dişileri erkekleri kadar büyük olmamaktadır. Neredeyse yarıları kadar olmaktadır. Yetişkin bir kutup ayısı 900 kilogram ağırlığa ulaşabilmektedir. Yeni doğmuş olan bir kutup ayısı ise yalnızca 700 gram olarak dünyaya gelmektedir.

Kutup Ayısı


Kutup ayısı aslında deri olarak siyah renktedir. Ancak tüylerinin beyaz olması nedeniyle beyaz ayı ismini almıştır. Kutup ayısının kürkleri ya da tüyleri, ördek, kaz tüyü gibi su üzerinde kolayca kayabilen yapıda bir tüy olmaktadır. Kutup ayısı bu sayede su içinde rahatça hareket edebilmektedir. Tırnaklarının arasındaki yüzme zarı da buna ekstra bir katkı sağlamaktadır. Kutup ayısının postunun en büyük özelliği ise kızılötesi cihazlarda görünmemesidir. Post üzerindeki özel yapı sayesinde kutup ayısı herhangi bir kızılötesi cihazla tespit edilememektedir.

Kutup Ayısının Beslenme Şekli

Kutup ayısı bulunduğu yer itibariyle genel olarak fok balıkları ve normal balıklarla beslenmektedirler. Özellikle halkalı fok ve sakallı fok bunların başında gelmektedir. Yetişkin ayılar genellikle avladıkları fokların yağ ve deri kısımlarını yemeyi tercih etmektedir. Genç olan kutup ayısı ise protein amaçlı kırmızı etleri tüketmektedir. Bu besinler dışında yengeç, deniz kabukluları, mors, ren geyiği, misk öküzü, kanada geyiği, beluga balinası gibi hayvanları da avlayabilmektedirler. Aşırı açlık durumunda yetişkin bir kutup ayısı başka bir yavru kutup ayısını dahi yiyebilmektedir. Ancak bu durum nadir olarak gerçekleşmektedir.

Kutup ayısı avlanma konusunda son derece akıllı ve duyarlı hayvanlar olmaktadır. Fok balıklarının nefesinin kokusunu kilometrelerce öteden dahi alabilmektedirler. Fokların nefes almak için çıktıkları deliklerin başında bekleyen kutup ayısı foklar çıktıkları anda onlara saldırarak avlamaktadırlar. İlk hamle sonrası sersemleyen foku buz üstüne alan kutup ayısı avladığı fokun kafasını ısırarak onu öldürmektedir. Bunun yanı sıra su altında da çok iyi avcı olan kutup ayısı 100 kilometre hızla hareket edebilmektedir. Bu sayede gözüne kestirdiği avı rahatlıkla yakalayabilmektedir.

Kutup Ayısının Üremesi
Asya Siyah Ayısı https://www.ayi.gen.tr/asya-siyah-ayisi.html Sat, 08 Dec 2018 21:46:23 +0000 Asya siyah ayısı (Ursus thibetanus), orta büyüklüktedir, ağız ve burun bölgesi açık renklidir ve boyun bölgesindeki kıllarsa oldukça uzundur. Belirgin olarak göğsünde beyaz kıllardan genellikle V ya da hilal şeklinde bir yama bul Asya siyah ayısı (Ursus thibetanus), orta büyüklüktedir, ağız ve burun bölgesi açık renklidir ve boyun bölgesindeki kıllarsa oldukça uzundur. Belirgin olarak göğsünde beyaz kıllardan genellikle V ya da hilal şeklinde bir yama bulunur. Bu yama nedeniyle “ay ayısı” olarak da adlandırılır. Kimi Asya siyah ayılarının kürkü kahverengidir. Uzun kıllı kürkleri, olduklarından daha büyük görünmelerine neden olur.

Asya siyah ayıları, temel olarak ormanlık alanlarda yaşarlar ve zamanlarının çoğunu ağaçlar üzerinde geçirirler. Temel olarak, gece etkindirler. Uyumak için kırılmış ağaç dallarından kendilerine yuva yaparlar. Kışın daha düşük rakımlara inerken yazın, sıklıkla dağlık alanlardaki ormanları tercih ederler. Kuzey Çin ya da Japonya’da kuzey bölgelerde kış uykusuna yatarlar. Tayland, Vietnam gibi daha güneyde kalan bölgelerde ılıman iklim nedeniyle türün kış uykusuna yatmadığı görülür. Asya siyah ayıları Güney Asya’da geniş bir alanda dağılım gösterirler. Asya siyah ayıları, birçok bitki, meyve, böcek, omurgasız, küçük omurgalı ve leş gibi geniş bir yelpazede besin tüketirler.

Asya Siyah Ayısı

Asya siyah ayıları, yaşam alanlarının yok edilmesi, vücut bölümleri, özellikle safra keseleri için yasadışı öldürülmeleri nedenleriyle tehdit altındalar. Çin’de 9.000 kadar Asya siyah ayısı, ayı çiftliklerinde bulunan küçücük kafeslerde tutuluyor ve bu hayvanlardan günlük safra elde ediliyor. Safra, geleneksel tıp, şarap ve tonik elde etmek için Çin’de ve diğer Asya ülkelerinde kullanılıyor. Pakistan’da siyah ayılar dansçı ayı olarak ve korkunç bir uygulama olan ayı-köpek dövüşlerinde kullanılıyorlar. Sayılarının ne kadar olduğu bilinmiyor, ancak doğada 50.000 bireyin olduğu tahmin ediliyor.

]]>
Amerikan Siyah Ayısı https://www.ayi.gen.tr/amerikan-siyah-ayisi.html Sun, 09 Dec 2018 11:40:54 +0000 Amerikan siyah ayısı (Ursus americanus), bozayıdan daha küçüktür. Burnu kahverengi, kürkü ise siyah olan bu ayının bozayıdan bir başka farkı, sırtında hörgüç olmamasıdır. Amerikan siyah ayısının toprağı eşeleme
Amerikan siyah ayısı (Ursus americanus), bozayıdan daha küçüktür. Burnu kahverengi, kürkü ise siyah olan bu ayının bozayıdan bir başka farkı, sırtında hörgüç olmamasıdır. Amerikan siyah ayısının toprağı eşelemeye ve tırmanmaya yarayan çengele benzeyen tırnakları vardır. Yetişkin bir Amerikan siyah ayısının boyu, 1,3-1,9 metreye ulaşabilir ve ağırlığıysa 40-300 kg arasında değişir.

Siyah ayılar, Kuzey Amerika’nın deniz seviyesinden 2000 m yüksekteki ormanlık alanlarında dağılım gösterirler. Ağaçlara çok iyi tırmanırlar, çok iyi yüzerler. Sıklıkla, bozayıyla aynı yaşam alanlarında bulunurlar. Kuzey bölgelerin zorlu kış koşullarında kış uykusuna yatarlar. Siyah ayılar, hepçildir. Böcekler, kabuklu yemişler, sulu yemişler, palamut, otlar, kökler ve diğer vejetasyon formları diyetlerini oluşturur. Siyah ayılar, geyik yavruları ve kimi alanlarda somon balığıyla da beslenirler.

Amerikan Siyah Ayısı

Diğer ayı türlerine göre sayıları çoktur; doğada 850.000-950.000 kadar birey olduğu tahmin ediliyor. Ancak, yasal avcılık, safari gibi etkinlikler ve türün yerleşim yerlerine yaklaşması sonucu zararlı olarak görülüp öldürülmesinden elde edilen kayıtlar her yıl 40.000 kadar ayının yok olduğunu göstermektedir. Üstelik geleneksel tıpta kullanılan türün yasadışı avlandığı da biliniyor.

]]>
Ayı https://www.ayi.gen.tr/ayi.html Mon, 10 Dec 2018 00:29:02 +0000 Karada yaşayan büyük, etçil hayvan ailesi (Ursidae). Ayıgiller ailesi üyeleri, kalın bir postla kaplı tıknaz gövdeli hayvanlardır. Ağırlıkları, ırklara göre 80 kg - 1000 kg (hatta dah
Ayıgiller ailesi üyeleri, kalın bir postla kaplı tıknaz gövdeli hayvanlardır. Ağırlıkları, ırklara göre 80 kg - 1000 kg (hatta daha fazla) değişebilir. Grubun en irisi olan Kodiak ayısının boyu 4,70 m’yi bulur ; buna karşılık Pirene ayısınınki hiçbir zaman 2 m’yi geçmez . Bedeni taşıyan sağlam ayaklar, bütün tabanıyla yere basar. Parmaklar, ayılara ağaçlara tırmanma, dalları koparma, yerleri kazma ve avını öldürme olanağı sağlayan ve çekilgen olmayan iri çengel tırnaklarla sona erer. Kuyruk küçüktür. Çeşitli tür ve ırkları birbirinden ayırt etmek için post rengi temel alınamaz, çünkü esmerden, gümüşü külrenginden ve kırmızımsı tonlardan geçerek siyahtan sarıya kadar değişen ilgi çekici bir çok renklilik gösterir.Ayıgillerde görüşün zayıf olmasına karşılık işitme duyusu ve koklama duyuları büyük ölçüde gelişmiştir.

Ayı, şaşılacak ölçüdeki çevikliği ve olağanüstü gücü nedeniyle, çok çeşitli ortamlara kolayca uyar. Ağaçlara tırmanmayı, kayalıkları aşmayı, yüzmeyi,suya dalmayı bilir. Ayı ve zürafa gibi rahvan koşar; ama hızı saatte 50 km’yi geçmez. Aşırı sıcaklığı da, kuraklığı da sevmez; girip yıkandığı akarsu kenarlarını ve ağaçlık yerleri yeğ tutar.
Ayı
İninin çok yakınları bir yana bırakılırsa, ayının öteki avcı hayvanlar gibi bir yaşama alanı yoktur. İriliği ve gücüyle öteki hayvanlardan ürkmemesine karşılık insandan çekinir; bu yüzden de, gececi bir hayvan olmuştur; ama Kuzey Amerika’nın ıssız bölgelerindeki ayılar gündüz avlanırlar.

Ayılar çok çeşitli bitkilerle beslenirler; Bitkilerin çoğu , böcekler, memeli küçük hayvanlar, ender olarak dağ keçileri ve geyikgillerin küçükleri, hatta kuşlar. Aç karlılarsa , evcil hayvanlara saldırabilirler. Dağ akarsularında alabalık ve sombalığı yakalarlar. Ayı, kalın postuyla iyi korunduğundan, çok sevdiği balı ele geçirmek için, arı kovanlarını yağmalamaktan korkmaz.

Sonbaharda ayılar, kış uykusu sırasında, derialtı yağ tabakasının kalınlığını artırmak için, bol miktarda kayın kozalağı ve kestane yerler. Kışı içi kuru dal ve otlarla döşenmiş, girişi oldukça koruntulu, güvenli bir barınakta geçirirler.

7-8 ay süren gebelik döneminden sonra, dişi ayı 1-7 yavru doğurur. Ayı yavruları doğumda çok küçüktür; Boyları ancak 20 cm, ağırlıkları yaklaşık 400 gr. Ana ayı doğumdan sonraki üç buçuk ay boyunca emzirir. Sonra avlanma sanatını öğretir.
]]>